Leestijd: < 1 minuut" />
Contact

Contactpagina

Bezoekadres
Reitseplein 1
Postbus 90154
5000 LG TILBURG
T 013 205 00 00

Voor ondernemers uit Zeeland:
Oostelijk Bolwerk 9
4531 GP Terneuzen
T 0115 451456

“De A58 is al vijftien jaar een dossier zonder doorkijk” | Peter Struik, Fujifilm

In het kort:

  • Peter Struik bood als voormalig VNO-NCW-voorzitter al in 2011 plannen aan voor de verbreding van de A58.
  • Vijftien jaar later is er op het traject nog altijd niets veranderd – ondanks grote economische ontwikkelingen in Zuid-Nederland.
  • Vanuit zijn rol bij Fujifilm ziet Struik dagelijks de gevolgen voor personeel, logistiek en leverbetrouwbaarheid.
  • Zijn oproep: “Zorg dat infrastructuur meegroeit met economische kracht. En durf daarbij te innoveren.”

“Stroperig en te langzaam – dat is het verhaal van deze weg”

Een iPad met een ambitieus voorstel – dat was in 2011 het symbool van de regionale lobby richting Den Haag. Peter Struik, destijds voorzitter van VNO-NCW Brabant Zeeland, bood namens het bedrijfsleven de eerste plannen aan voor de verbreding van de A58. “We wilden toen al van Vlissingen tot Eindhoven naar drie rijstroken – slim, innovatief en gericht op doorstroming.” De plannen verdwenen in een la. Nu, vijftien jaar later, is de situatie onveranderd. “Als je het samenvat: het duurt te lang en gaat veel te langzaam,” stelt Struik. “Terwijl de regio allang geen underdog meer is. Brabant is inmiddels de provincie met het op één na hoogste aantal verkeersbewegingen. Dan moet je infrastructuur op orde zijn.”

Steun onze oproep om de A58 te verbreden!

Vul hier het formulier in om je steun uit te spreken. Je hebt ook ruimte om te vertellen waar jij door het uitblijven van die verbreding tegenaan loopt. We werken toe naar een moment in het najaar om dit breed onder de aandacht te brengen.

Van innovatie naar stagnatie

Het voorstel van destijds was vooruitstrevend. “We spraken toen over Innova58 – een verbreding waarbij we niet alleen dachten in asfalt, maar ook in slimme belijning, variabele rijrichtingen en innovatieve toepassingen. Denk aan verschuifbare middenbermen, net als in de VS, waarmee je inspeelt op de spitsbelasting.” Maar het bleef bij ideeën.

Volgens Struik ligt de oorzaak deels bij politieke versnippering en deels bij stroperige besluitvorming. Daarbij helpt het natuurlijk niet dat Nederland de afgelopen vijf jaar grote delen van de tijd onbestuurd is geweest. “Stikstofregels, bezwaarprocedures, bestuurlijke traagheid… het stapelt zich op. Uiteindelijk wint niet het belang van de regio, maar de bezwaren van een enkeling.” Dat maakt dat de A58 anno 2025 een grote rol speelt in het bedrijfsleven. Struik ziet vanuit zijn huidige rol als managing director bij Fujifilm Europe B.V. de effecten dagelijks.

“Onze medewerkers staan in de file. Onze trucks doen er langer over. En onze distributieketen – met een Europees DC in Tilburg – krijgt vertraging.”

Ondanks dat hij geen harde cijfers paraat heeft, is de schade voelbaar. “Je plant eromheen, je rijdt vroeger of later, maar het kost gewoon geld. En het draagt bij aan frustratie bij medewerkers. Dat werkt door in motivatie en werkplezier.” Daarbij geldt dat de A58 ook internationaal een cruciale corridor is, wat de weg in feite nog belangrijker maakt. “Vanuit de havens naar Duitsland, vanuit Brabant naar Europa – het loopt allemaal via die as. Als daar iets gebeurt, staat het hele netwerk vast.”

Daarbij vergeet men nog wel eens dat de economische waarde van Zuid-Nederland in sneltreinvaart groeit. Alleen wordt deze onvoldoende gefaciliteerd, vindt Struik. “We investeren miljarden in woningbouw, innovatie en technologie. Maar de basis – bereikbaarheid – blijft achter. Terwijl het simpel is: investeer naar rato. Daar waar groei plaatsvindt, moet ook naar rato worden geïnvesteerd om die groei op de juiste manier te faciliteren.”

Dat vraagt volgens hem ook om lef. “Durf te kiezen. Niet alles kan, dus moet je durven prioriteren. En laat innovatie leidend zijn. Maak van een weg meer dan asfalt. Laat het bijdragen aan verduurzaming, energie, circulariteit. Dan krijg je ook maatschappelijke winst. We werken steeds meer toe naar een circulaire economie – dat is iets wat we in gedachten moeten houden bij de aanpassing van de A58. Uiteindelijk is een duurzame, circulaire oplossing waar iedereen aan toe is.”

Een dossier zonder doorkijk – en dat kunnen we ons economisch én maatschappelijk niet langer veroorloven.

Vragen of meer informatie?

Neem dan contact op met Paul Teeuwen, belangenbehartiger infrastructuur en ruimte, via teeuwen@vnoncwbrabantzeeland.nl

Wil je kennismaken met onze vereniging? Klik dan op onderstaande button. Ook na het invullen van het formulier zit je nergens aan vast. 👇

Ik wil graag kennismaken >>

"*" geeft vereiste velden aan

 

Met het versturen van deze gegevens ga je akkoord met de wijze waarop wij jouw gegevens verwerken. Privacy statement